Křesťanská antika

 

Koncem 4.století rozdělení římské říše na západní (centrum Ravenna) a východní (centrum Byzantion). Poznámka: za císaře Konstantina=Konstantinopoli. Křesťanství vzniká v 1.st.n.l. Římským náboženstvím se stává r.313.
Začíná rozvoj starokřesťanské architektury:

První kostely – baziliky jsou často přestavované z římských bazilik, kterým je zazděna jedna stěna a na východní straně přidána apsida s konchou (čtvrtkoule). Apsida má bohatou malířskou výzdobu. Nové baziliky jsou 3 nebo 5 lodní, dřevěný trámový strop. Před bazilikou je rajský dvůr, ze kterého se vstupuje přes nartex (předsíň) do hlavní lodi. Každá loď má svoje osvětlení okny, v apsidě (kněžiště) je umístěn oltář, postavený nad hrobem mučedníka. Dále jsou stavěny baptisteria a mauzolea, centrální stavby kruhového nebo čtvercového půdorysu, či ve tvaru kříže. Baptisterium je křtící kaple, uprostřed bazén pro obřad křtu.

Kostely v Ravenně jsou z cihlového štukovaného zdiva zdobené malbou = mozaikou ( z barevného skla a mramorů).

Nejčastější náměty: průvody mučedníků a světců v centru s Kristem. Postavy jsou zobrazeny zepředu, jsou souměrné a mají velké oči a zlatě protkávaná roucha (sklo je podložené zlatými pláty).
Památky: mauzoleum a kostel sv.Víta v Ravenně.

VELKOMORAVSKÁ ŘÍŠE

Proniká křesťanství – vyšší kultury od 1/3 9.století. * Jižní Morava, první historicky doložený státní útvar. Kníže Mojmír přemohl nitranského knížete Pibinu a došlo ke spojení obou území. * Šíření víry = misie z Itálie a Bavor (Francká Říše). Proti poněmčování povolává kníže Rostislav byzanckou misii ze Soluně = Cyril (Konstantin) a Metoděj. Na Velehrad přišli r.863. * Největší říše za Svatopluka (po jeho smrti nastává rozpad říše).

ARCHEOLOGICKÉ NÁLEZY:            

centrální stavby = ROTUNDY = kruhová loď pro věřící půlkuhové nebo podkovovité apsidy, zastropené ¼ koule=KONCHA. Pozn. Koncha = klenba

Památky: rotunda na Starém Městě pod kostelem sv.Michala. Podélné stavby = obdélná loď s pravoúhlým kněžištěm.

Památky: kostel sv.Klimenta na Levém Hradci nebo ve Staré Boleslavi.  Větší kostely mají byzantskou kupoli s tamburem s předsíní = nartex a baptisteriem(slouží ke křtu).

Materiály: lomový pískovec zděný na maltu, vnější a vnitřní omítka, tašky odélné vrcholí krajkovou ozdobou, vnitřní obklady = leštěný vápenec nebo ornamentální a figurální malba na omítku, podlaha z černého mramoru a okna se skleněnou malovanou výplní.

S křesťanstvím přišel konec spalování mrtvých, ukládání do hrobu s hlavou k východu. Z této doby pocházejí cyrilometodějské kříže, hrubě tesané s jedním kratším ramenem, říkáme jim smírčí. V roce 906 je Velkomoravská říše vyvrácena Maďary, těžiště vlády se přesouvá do Čech.

STARÉ MĚSTO u Uherského Hradiště - 7 osad na přelomu 9-10.století (5kostelů) spojeny palisádovým opevněním (fortifikace), 2 kostely byly jednolodní s půlkruhovou apsidou, jeden na půdorysu kříže, v ramenech tribuny. Dochovaly se základy zděného větrného mlýna.             

Řemesla: šperkařství, hrnčířství, zbrojařství, a zvonařská železářská huť. MIKULČICE - Odkryto 12 kostelů, knížecí palác, okolo sídliště vodní příkop. Nález asi 1000 hrobů. Nejvýznamnější půdorysy

1. trojrotunda (rotunda a dvě protilehlé apsidy).

2. čtyřkonchální rotunda (4 apsidy uvnitř rotundy).

3. kostel s 2 pilíři, ty podporují tribunu.

4. malý čtvercový kostelík s apsidou = mauzoleum.

ŘEMESLA - Návaznost na francké umění = zbraně, ostruhy a meče. Návaznost na byzancké umění = ozdobné předměty – zlaté, pozlacené i stříbrné: gombíky (granulované knoflíky), náušnice, prsteny zdobené filigránem.

ORANTI - zvýrazněné ruce na amuletech a křížích (nosili kněží).

DĚJINY UMĚNÍ

 

Římské umění

Antika

Předrománské obd.

Románský sloh

Gotika

Renesance

Baroko

Rokoko

Klasicismus

Romantismus

Realismus

Impresionismus

Postimpresionismus

Secese

Kubismus

Funkcionalismus

Um.slohy 2.sv.války

Um.slohy po 2.sv.válce